Jak znaleźć geodetę, który właściwie sporządzi pomiar geodezyjny?

W ogólnym wyobrażeniu mierniczy to człowiek użyteczny do akcji powiązanych z mierzeniem gruntu. Nie każda osoba natomiast zdaje sobie sprawę, iż geodeta jest niezbędny również przy budowie domu oraz po jej zrealizowaniu. Doradzamy, jak wyłonić dobrego mierniczego i o jakie rzeczy go pytać.

Czy mierniczy rozumie grunt?

Niewyobrażalnie relewantna przy wyborze geodety jest jego świadomość terenu, wiedza o obecnym stanie map interesujących nas terenów. Dlatego bezpiecznie jest skorzystać z usług firmy geodezyjnej, operującej na danym obszarze, znającej lokalne warunki, obserwującej zmiany, które zachodzą w okolicy. Okoliczny mierniczy nieraz wie na przykład o znajdujących się pod ziemią kablach od prądu, jakich nie ma na mapie, ponieważ są niesubordynacją budowlaną ewentualnie przygotowano je dość ostatnio i jeszcze nie są naniesione. Jeśli biegną one przez tereny, na których planujemy budować dom, potrafią przysporzyć nam kłopotów.

W jakim miejscu poszukiwać mierniczego

Ludzie z wydziałów geodezji tudzież architektury znają geodetów działających na konkretnym terenie. Kodeksy bynajmniej nie pozwalają im jednak na promowanie poszczególnych specjalistów. W wielu urzędach są przedłożone prospekty bądź ewidencje biegłych. Jest możliwość je też wyszperać w lokalnych środkach dokumentacji mierniczej oraz kartograficznej. Obiecująco, kiedy geodetę rekomendują okoliczni mieszkańcy lub bliscy, którzy już korzystali z jego pomocy. Polecamy pojechać do 2 polecanych fachowców i skonfrontować ich ofertę: cenę oraz termin wykonania pomiarów.

Kiedy posługi miernicze okażą się tańsze

Najlepiej jest negocjować stawkę sumy usług mierniczych, które powinny być zrobione przy zakupie działki oraz konstrukcji mieszkania. Zapłacimy wówczas mniej, niż powierzając każdorazową usługę osobno. Stawki usług mierniczych są ogólnikowe oraz zależą od sum, które mierniczy musi wnieść do ośrodka specyfikacji geodezyjnej, wkładu pracy, stopnia powikłania pomiaru, niewygody obszaru, ergo ilości wariacji, jakie to należy nanieść. Wartość usługi zależeć okaże się także od tego, gdzie jest ulokowana rzeczona posesja. Najkosztowniejsze są pomiary na gruncie dużych metropolii (szczególnie Warszawy), w ich okolicach – ociupinę tańsze. Im odleglej od dużych ośrodków, tym odpłatność usług mierniczych jest niższa.

Dowiedz się więcej: KMZ

Dodaj komentarz