Koperty foliowe – z czego są wyprodukowane oraz w jaki sposób się je wytwarza?

Foliopaki kurierskie są innowacyjną i wyjątkowo bezpieczną formą pakowania towarów do transportu. Jednak wielu polakom określenie to nie budzi jakichkolwiek skojarzeń, stąd też istotne jest, by napomknąć z jakich materiałów wyprodukowane są foliopaki kurierskie oraz jak wygląda sam proces ich produkowania. Trzeba zaznaczyć, że dokładne opisanie procesu zajęłoby sporo czasu, ponieważ jest to rzecz dość karkołomna, dla tego też w tym felietonie ruszone zostaną wyłącznie najistotniejsze elementy, które umożliwią pokazać całe zjawisko.

Czym jest polimer etenu?

Polimer etenu jest miękkim, woskowatym dodatkowo termoplastycznym materiałem, który nie ma żadnego koloru. To z polietylenu, a ściśle z jego granulek, robi się foliopaki, charakteryzujące się hermetycznością, co oznacza, że jest to wyrób hydrofobowy. Dodatkowo wyrób ten jest niewrażliwy na działanie ujemnych temperatur oraz chemikaliów, co sprawia, iż produkt, który zabezpieczony jest polietylenem jest praktycznie absolutnie ochroniony przed negatywnymi czynnikami.

Płachta PE

Naturalnie z polietylenu nie tworzy się foliopaków kurierskich, a z jego granulatu. Folia polietylenowa powstaje metodą tzw. rozdmuchu lub też upustu przemysłowego, co polega na tym, że poprzez obróbkę termiczną granulat jest roztapiany.

W jaki sposób przebiega produkowanie foliopaku kurierskiego?

Przede wszystkim niezbędne są do tej procedury specjalne machiny do zgrzewania, które z płachty wytworzonej z polimeru etenu są w stanie stworzyć właściwe kroje o przeróżnych wymiarach. Początkowym etapem jest ułożenie płachty polietenowej na maszynie, która automatycznie składa ją w określony, wybrany przez operatora kształt oraz przygrzewa rogi. Zgrzewanie jest bardzo istotne, ponieważ dzięki niemu posiadamy gwarancję, że z koperty nic nie wyleci i nie przepuści ona żadnej wilgoci do wnętrza. W całym przebiegu zgrzewania bardzo ważne jest naturalnie to, by zostawić jedną stronę niezgrzaną po to, by mieć możliwość zapakowania później do niej towary. W niezgrzanym fragmencie foliopaka kurierskiego umieszcza się pasek z klejem, który osłania się w tym celu, by we właściwym czasie można go było zedrzeć i zabezpieczyć całość po zapakowaniu paczki.

Pomimo tego, że foliopak wydawać się może rzeczą zwykłą i prostą do wykonania to cały proces jego powstawania wcale na to nie wskazuje. Bez profesjonalnych maszyn oraz odpowiednich półproduktów nie jesteśmy w stanie wykonać koperty kurierskiej.

Dowiedz się więcej: foliopaki

Dodaj komentarz