ITD – czym jest?

ITD to państwowa służba, której głównym zadaniem jest kontrola kierowców i pojazdów towarowych. Do ich jurysdykcji zalicza się przede wszystkim pilnowanie czy auta nie mają niedozwolonej wagi, która zwykle jest zawyżana przez przepełnienie aut oraz czy stan mechaniczny samochodów jest odpowiedni. Instytucja, jaką jest ITP założony został z dniem 6.9 września roku 2001.

Kierowaniem ITD zajmuje się Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Kierowaniem ITD zajmuje się Główny Inspektor Transportu Drogowego.

ITD została stworzona dlatego, żeby wykonywać kilka wyjątkowo ważnych zadań, do których zalicza się: poprawa bezpieczeństwa na drogach, oddziaływanie na zmotoryzowanych, żeby trzymali się oni zapisów prawnych, przeciwdziałanie rozkwitowi nieprzepisowej konkurencji, wykluczenie patologicznych zjawisk w transporcie samochodowym oraz zapobieganie zniszczeniu ulic. To wszystko sprawia, że poprawia się dodatkowo stan ziemii. Dodatkowo funkcjonariusze ITD specjalizują się również w ściganiu naruszeń, które występują w transporcie drogowym.

Zarządzaniem ITD zajmuje się GITD. Inspektor ten podległy jest ministrowi do spraw transportu. Do Inspecji Transportu Drogowego zalicza się dodatkowo pajęczynę fotoradarów oraz detektory prędkości, które umieszczone są na ulicach i systemy komputerowego poboru akcyz.

Do kluczowych działań, którymi zajmuje się ITD przynależą inspekcje terenowe, które to sieją strach pośród kierowców pojazdów ciężarowych. Do ITD nie zalicza się przecież wyłącznie nadzorowanie pojazdów w trasie, ale także lustracja siedziby, którą posiada przewoźnik. Do bieżących zadań Inspekcji Transportu Drogowego zalicza się także sprawowanie kontroli nad grupowym transportem ludzi. To wszystko po to, by zapewnić stu procentową wiarygodność i gwarancję najlepszej jakości transportu poprzez usunięcie z ruchu drogowego pojazdów wadliwych lub w pewnym stopniu zepsutych.

Pracownicy ITD pozostają w stałej współpracy z takimi urzędami bezpieczeństwa jak SG, służba celna czy drogówka. Dodatkowo pozostają w kontakcie z innymi inspekcjami, np: lekarka, kupiecka oraz PIP.

Od jakiegoś czasu również ITD para się drukowaniem licencji na transport transgraniczny.

Informacje o ewentualnych karach nakładanych przez ITD można znaleźć na przeprowadzki wrocław cennik.

Dodaj komentarz