Kupuj z głową, czyli mieszkanie z rynku wtórnego

Marzeniem każdego człowieka jest posiadanie mieszkania własnościowego. W czasach, gdy wynajem góruje nad kupnem, ponieważ nikt nie chce angażować się w kredyty, kupno własnego M jest wielkim rarytasem. Jeśli właśnie jesteś w trakcie planowania kupna mieszkania z rynku wtórnego lub też przygotowujesz się do całego procesu, przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, na które rzeczy warto zwrócić szczególną uwagę.

#1 Księga wieczysta

Księga Wieczysta jest dokumentem, w którym określony jest dokładnie właściciel nieruchomości oraz wszystkie ewentualne obciążenia finansowe. To właśnie z Księgi dowiesz się czy mieszkanie obciążone jest hipoteką, czy nie ma kilku właścicieli oraz czy osoba posiadająca lokum nie jest zadłużona. Niezwykle istotne przy kupowaniu mieszkania jest to, żeby Księga była czysta i nie było żadnych wpisów w III oraz IV dziale. W takiej sytuacji mamy pewność, że nieruchomość zostanie przekazana nam bez żadnego obciążenia.

#2 Okolica

Oczywiście nie będziemy tu pisać o takich oczywistościach jak odległość od centrum miasta, czy terenów zielonych, ponieważ jest to kwestia indywidualnych preferencji. Warto jednak decydując się na kupno mieszkania w określonej dzielnicy pojechać tam w różnych porach dnia i nocy w celu określenia czy jest tam bezpiecznie. Warto również zadzwonić do sąsiadów i popytać ich jak mieszka się im w danym bloku, czy są gdzieś głośni lokatorzy, którzy w przyszłości mogą przeszkadzać.

#3 Zaufany notariusz

Osoba, która zna się na zapisach prawnych będzie Ci niezbędna w sytuacji sporządzenia umowy kupna i sprzedaży mieszkania. Warto jest w tej kwestii zwrócić się do zaufanego prawnika, który posiada doświadczenie w sporządzaniu tego typu umów. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że Twoje prawa, jak i osoby sprzedającej zostaną zabezpieczone.

To jedynie najważniejsze według nas aspekty, o które powinieneś zadbać przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego. Cały proces jest dużo bardziej skomplikowany i wymaga spokojnego przeanalizowania. Pamiętaj, że mówimy tu o naprawdę ogromnej gotówce, którą w głupi sposób można stracić…

Dodaj komentarz