Absurdy prawne, które dotykają przedsiębiorców

wpid-ciezki-orzech-do-zgryzienia-polskie-prawo-podatkowe-48f546e660c3e9ec6924c0e21956bf6f

Prawo polskie pełne jest niejasnych oraz nierzadko wykluczających się przepisów prawnych. Dlaczego tak się dzieje? Trudno jednoznacznie ocenić, jednak na pewno swój negatywny udział posiada fakt, iż wszystkie zapisy dotyczące praw podatkowych lub innych zostają ustalane nie przez jedną osobę ani grupę ludzi, a przez jednostki. Sprawia to, że niestety w praktyce wynika szereg błędów, za które musi odpowiadać niewinny pracodawca. Dziś przedstawimy Państwu kilka najbardziej nieracjonalnych zapisów prawnych, które są kompletnie niedorzeczne.

#1 Opłacenie VAT w sytuacji, gdy klient nie zapłacił za towar lub usługę

Wyobraźmy sobie sytuację, w której jesteśmy firmą, do której zwraca się osoba zainteresowana kupnem naszego towaru. Dla lepszego zwizualizowania przyjmijmy, że chodzi o karton polskich jabłek. Cena za nasz towar wynosi 30 PLN, wszystkie formalności zostały wypełnione jednak nasz zainteresowany wycofał się ze współpracy i za towar nie zapłacił. W takiej sytuacji sprawa wcale się nie kończy. Niestety, w polskim prawie istnieje zapis, że niezależnie od tego czy kupujący nabył konkretny produkt czy nie, sprzedający musi uiścić podatek VAT. Zdaje się absurdalne? Niestety jest prawdziwe.

#2 Droga impreza integracyjna

Wyjazd integracyjny to sposób wielu korporacji na zbliżenie do siebie pracowników firmy, swoiste zacieśnienie więzi, które sprawiają, że zespół ludzi pracuje efektywniej i sprawniej. Przypuśćmy, że jesteśmy właścicielami firmy XYZ, która wysyła swoich pracowników na takowy wyjazd. Z grupy 30 osób, które są naszymi podwładnymi, nie pojechały trzy osoby ze względów osobistych. W takiej sytuacji pracownicy, którzy nie uczestniczyli w imprezie są zobowiązani odprowadzić coroczne zeznanie podatkowe z uwzględnieniem uczestnictwa w wyjeździe integracyjnym. Co ciekawe, wyjazdy integracyjne często zapisywane są w dokumentach jako panele edukacyjne i szkolenia, ponieważ w takich przypadkach odprowadzenie zeznania podatkowego nie jest obowiązkowe.

Paliwo tylko dla dużych samochodów

Będąc właścicielem firmy, która w swoim asortymencie posiada samochody służbowe, musimy liczyć się z tym, że jedynie paliwo dla aut ciężarowych jest objęte odliczeniem VAT-u. W sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami małej lub średniej firmy, która posługuje się tylko samochodami osobowymi, w takiej sytuacji odliczenie podatku nam nie przysługuje.

To jedynie część polskich absurdów prawnych. Niestety z roku na rok lista niedorzecznych zapisów stale się powiększa.

Dodaj komentarz